Quantcast
skip navigation
Home News NLL Teams Scores Players Schedule Standings Stats Video Tickets Shops Fantasy Multimedia About NLL Search Results

2014 World Lacrosse Championships set for July 10-19 in Denver

07/08/2014, 12:00pm EDT
By NLL.com

NLL stars represent home countries with 142 games between 38 nations

The Federation of International Lacrosse (FIL) has updated the complete schedule and division alignments for the 2014 FIL Men’s World Championship, presented by Trusted Choice, which takes place July 10-19 at Dick’s Sporting Goods Park in Commerce City, Colo., the “Official Competition City” for the world championship.

A record 38 nations will participate in this year’s world championship and will play 142 games over 10 days, beginning with a rematch of the last world championship game. The event opens on Thursday, July 10 with the opening ceremony at 5 p.m., followed by the host United States team battling Canada. The U.S. beat Canada, 12-10, in the 2010 world championship in Manchester, England.

The field is broken into nine divisions, with the top six teams competing in the Blue Division. The other eight divisions all have four teams and are not grouped by world ranking.

The Blue Division has six days of pool play (July 10-15) and the top four teams in the Blue Division advance to the quarterfinal round. The top two seeds receive a bye into the semifinals. The other eight divisions have three pool play games and will begin bracket play on July 14. The top team in each of the eight divisions after pool play will have the opportunity to advance to the quarterfinal round of the championship bracket.

In addition to the FIL World Championship, more than 150 teams are already registered for the boys’ youth and men’s elite/master’s World Festivals, which will be held in conjunction with the world championship at Dick’s Sporting Goods Park.

This is the first time the quadrennial FIL Men’s World Championship has been held in the United States since 1998 when it was played in Baltimore.

For more information about the 2014 FIL World Championship, including ticket package details, please visit www.worldlacrosse2014.com.

Blue Division
Australia
Canada
England
Iroquois
Japan
United States

Green Division
China
Italy
Netherlands
Norway

Grey Division
Costa Rica
Czech Republic
Poland
Turkey

Orange Division
Israel
Republic of Korea
Slovakia
Sweden

Plum Division
Argentina
New Zealand
Russia
Wales

Red Division
Austria
Belgium
Germany
Hong Kong

Turquoise Division
Colombia
Finland
Mexico
Spain

White Division
Latvia
Scotland
Switzerland
Thailand

Yellow Division
Bermuda
France
Ireland
Uganda

Revised Schedule as of June 18 (All times Mountain)

Pool-Play Schedule and Bracket Diagrams (PDF)

Thursday, July 10
5 p.m. – Opening Ceremony, Stadium
7 p.m. – United States vs. Canada, Stadium

Friday, July 11
8 a.m. – Netherlands vs. China, Field 10
8:30 a.m. – Latvia vs. Switzerland, Field 8
9 a.m. – Italy vs. Norway, Field 4
9 a.m. – Bermuda vs. France, Field 6
9 a.m. – Wales vs. Russia, Field 3
9:30 a.m. – Hong Kong vs. Austria, Field 1
11 a.m. – Scotland vs. Thailand, Field 10
11:30 a.m. – Finland vs. Colombia, Field 2
11:30 a.m. – Slovakia vs. Korea, Field 5
11:30 a.m. – Sweden vs. Israel, Field 8
12 p.m. – Czech Republic vs. Turkey, Field 6
12:30 p.m. – Poland vs. Costa Rica, Field 1
12:30 p.m. – New Zealand vs. Argentina, Field 3
12:30 p.m. – Spain vs. Mexico, Field 4
2 p.m. – Germany vs. Belgium, Field 10
2:30 p.m. – Ireland vs. Uganda, Field 8
5 p.m. – Australia vs. Japan, Stadium
8 p.m. – England vs. Iroquois, Stadium

Saturday, July 12
8 a.m. – Korea vs. Sweden, Field 10
8:30 a.m. – Austria vs. Germany, Field 8
9 a.m. – Uganda vs. Bermuda, Field 2
9 a.m. – Colombia vs. Spain, Field 6
10:30 a.m. – Norway vs. Netherlands, Field 3
11 a.m. – France vs. Ireland, Field 10
11:30 a.m. – Belgium vs. Hong Kong, Field 5
11:30 a.m. – Argentina vs. Wales, Field 8
12 p.m. – Russia vs. New Zealand, Field 1
1 p.m. – Switzerland vs. Scotland, Field 4
2 p.m. – Japan vs. Iroquois, Field 10
2:30 p.m. – Thailand vs. Latvia, Field 2
2:30 p.m. – Finland vs. Mexico, Field 8
3:30 p.m. – China vs. Italy, Field 3
3:30 p.m. – Turkey vs. Poland, Field 6
5 p.m. – Australia vs. United States, Field 10
5:30 p.m. – Costa Rica vs. Czech Republic, Field 8
8 p.m. – Canada vs. England, Field 10
8:30 p.m. – Israel vs. Slovakia, Field 8

Sunday, July 13
8 a.m. – Wales vs. New Zealand, Field 10
8:30 a.m. – Czech Republic vs. Poland, Field 8
9:30 a.m. – Scotland vs. Latvia, Field 4
9:30 a.m. – Thailand vs. Switzerland, Field 1
10 a.m. – Russia vs. Argentina, Field 3
10 a.m. – Colombia vs. Mexico, Field 5
11 a.m. – Belgium vs. Austria, Field 6
11 a.m. – Germany vs. Hong Kong, Field 10
11:30 a.m. – Israel vs. Korea, Field 2
11:30 a.m. – Finland vs. Spain, Field 8
2 p.m. – Uganda vs. France, Field 4
2 p.m. – Sweden vs. Slovakia, Field 6
2 p.m. – England vs. Australia, Field 10
2:30 p.m. – Netherlands vs. Italy, Field 8
4 p.m. – China vs. Norway, Field 1
1
4 p.m. – Turkey vs. Costa Rica, Field 3
5 p.m. – United States vs. Japan, Field 10
5:30 p.m. – Ireland vs. Bermuda, Field 8
8 p.m. – Iroquois vs. Canada, Field 10

Monday, July 14
8 a.m. – White #1 vs. Turquoise #1 (Game 58), Field 10
8:30 a.m. – Grey #2 vs. Red #2 (Game 59), Field 8
9 a.m. – Plum #4 vs. Green #4 (Game 60), Field 5
9:30 a.m. – Turquoise #4 vs. White #4 (Game 61), Field 6
9:30 a.m. – Grey #4 vs. Red #4 (Game 62), Field 1
10 a.m. – White #3 vs. Turquoise #3 (Game 63), Field 4
11 a.m. – Red #1 vs. Grey #1 (Game 64), Field 10
11:30 a.m. – Turquoise #2 vs. White #2 (Game 65), Field 8
12 p.m. – Yellow #3 vs. Orange #3 (Game 66), Field 2
12 p.m. – Plum #2 vs. Green #2 (Game 67), Field 5
1 p.m. – Orange #4 vs. Yellow #4 (Game 68), Field 3
1 p.m. – Green #3 vs. Plum #3 (Game 69), Field 4
2 p.m. – Japan vs. Canada, Field 10
2:30 p.m. – Orange #2 vs. Yellow #2 (Game 71), Field 6
2:30 p.m. – Red #3 vs. Grey #3 (Game 72), Field 1
2:30 p.m. – Green #1 vs. Plum #1 (Game 73), Field 8
5 p.m. – England vs. United States, Field 10
5:30 p.m. – Yellow #1 vs. Orange #1 (Game 75), Field 8
8 p.m. – Iroquois vs. Australia, Field 10

Tuesday, July 15
8 a.m. – Winner Game 64 vs. Winner Game 75 (Game 77), Field 10
8:30 a.m. – Winner Game 63 vs. Winner Game 69 (Game 85), Field 8
9 a.m. – Loser Game 61 vs. Loser Game 60 (Game 79), Field 5
9 a.m. – Loser Game 63 vs. Loser Game 69 (Game 80), Field 2
10 a.m. – Loser Game 65 vs. Loser Game 67 (Game 81), Field 3
11 a.m. – Loser Game 62 vs. Loser Game 68 (Game 82), Field 4
11 a.m. – Winner Game 65 vs. Winner Game 67 (Game 83), Field 10
11 a.m. – Winner Game 58 vs. Winner Game 73 (Game 84), Field 1
11:30 a.m. – Winner Game 72 vs. Winner Game 66 (Game 85), Field 8
1 p.m. – Winner Game 61 vs. Winner Game 60 (Game 86), Field 6
1 p.m. – Winner Game 62 vs. Winner Game 68 (Game 87), Field 5
1 p.m. – Loser Game 58 vs. Loser Game 73 (Game 88), Field 3
2 p.m. – Loser Game 59 vs. Loser Game 71 (Game 89), Field 4
2 p.m. – Japan vs. England, Field 10
2:30 p.m. – Loser Game 64 vs. Loser Game 75 (Game 91), Field 8
3 p.m. – Loser Game 72 vs. Loser Game 66 (Game 92), Field 2
5 p.m. – United States vs. Iroquois, Field 10
5:30 p.m. – Winner Game 59 vs. Winner Game 71 (Game 94), Field 8
8 p.m. – Canada vs. Australia, Field 10

Wednesday, July 16
8:30 a.m. – C1 vs. B6 (Game 96), Field 10
9 a.m. – D1 vs. C6 (Game 97), Field 5
9 a.m. – B2 vs. A5 (Game 98), Field 1
11 a.m. – B1 vs. A6 (Game 99), Field 8
11:30 a.m. – C2 vs. B5 (Game 100), Field 2
12 p.m. – A4 vs. Blue 5 (Game 101), Field 10
12 p.m. – D2 vs. C5 (Game 102), Field 6
2 p.m. – A3 vs. Blue 6 (Game 103), Field 8
4 p.m. – Quarterfinal: Blue 3 vs. A2 (Game 104), Field 10
7 p.m. – Quarterfinal: Blue 4 vs. A1 (Game 105), Field 10

Thursday, July 17
8 a.m. – Loser Game 98 vs. A7 (Game 106), Field 10
8:30 a.m. – Winner Game 97 vs. C3 (Game 107), Field 8
9 a.m. – Winner Game 102 vs. C4 (Game 108), Field 5
9:30 a.m. – Loser Game 102 vs. C7 (Game 109), Field 6
10 a.m. – Loser Game 97 vs. C8 (Game 110), Field 4
10 a.m. – D3 vs. D6 (Game 111), Field 2
10:30 a.m. – D5 vs. D4 (Game 112), Field 1
11 a.m. – Loser Game 96 vs. B8 (Game 113), Field 10
11:30 a.m. – Loser Game 99 vs. A8 (Game 114), Field 8
12 p.m. – Winner Game 96 vs. B3 (Game 115), Field 5
12:30 p.m. – Winner Game 98 vs. Loser Game 101 (Game 116), Field 6
1 p.m. – Winner Game 100 vs. B4 (Game 117), Field 4
1 p.m. – Loser Game 100 vs. B7 (Game 118), Field 2
1:30 p.m. – Winner Game 99 vs. Loser Game 103 (Game 119), Field 1
2 p.m. – 37th place game: D7 vs. D8 (Game 120) Field 10
2:30 p.m. – Winner Game 101 vs. Loser Game 104 (Game 121), Field 8
2:30 p.m. – Winner Game 103 vs. Loser Game 105 (Game 122), Field 3
4:30 p.m. – Semifinal: Blue 1 vs. Winner Game 105 (Game 123), Stadium
7:30 p.m. – Semifinal: Blue 2 vs. Winner Game 104 (Game 124), Stadium

Friday, July 18
8 a.m. – 23rd place game: Loser Game 113 vs. Loser Game 118 (Game 125), Field 10
8:30 a.m. – 21st place game: Winner Game 113 vs. Winner Game 118 (Game 126), Field 8
9 a.m. – 25th place game: Winner Game 107 vs. Winner Game 108 (Game 127), Field 6
9:30 a.m. – 27th place game: Loser Game 107 vs. Loser Game 108 (Game 128), Field 2
10 a.m. – 31st place game: Loser Game 109 vs. Loser Game 110 (Game 129), Field 5
10 a.m. – 29th place game: Winner Game 109 vs. Winner Game 110 (Game 130), Field 1
11 a.m. – 13th place game: Winner Game 114 vs. Winner Game 106 (Game 131), Field 10
11:30 a.m. – 19th place game: Loser Game 115 vs. Loser Game 117 (Game 132), Field 8
12:30 p.m. – 35th place game: Loser Game 111 vs. Loser Game 112 (Game 133), Field 6
12:30 p.m. – 33rd place game: Winner Game 111 vs. Winner Game 112 (Game 134), Field 2
2 p.m. – 11th place game: Loser Game 119 vs. Loser Game 116 (Game 135), Field 10
2:30 p.m. – 17th place game: Winner Game 115 vs. Winner Game 117 (Game 136), Field 8
5 p.m. – 9th place game: Winner Game 119 vs. Winner Game 116 (Game 137), Field 10
5:30 p.m. – 15th place game: Loser Game 114 vs. Loser Game 106 (Game 138), Field 8
8 p.m. – 7th place game: Loser Game 121 vs. Loser Game 122 (Game 139), Field 10

Saturday, July 19
11 a.m. – 5th place game: Winner Game 121 vs. Winner Game 122 (Game 140), Field 10
2 p.m. – 3rd place game: Loser Game 124 vs. Loser Game 123 (Game 141), Field 10
7 p.m. – Championship game: Winner Game 124 vs. Winner Game 123 (Game 142), Stadium
9:30 p.m. – Closing Ceremony, Stadium

Recent News

Popular Articles

Arrows tie up series 2-2 with 10-7 win in Game 4 at LEC on Wednesday

Minnesota & Toronto swap former 1st-rounders, Swarm get '17 1st-rounder

NLL prospects in action as Arrows rout Adanacs with 19-5 win at the LEC

Tag(s): Home