fbpx

Order Your Every Child Matters T-Shirt Now

×
WK
1
Fri, Dec 2
FINAL
Philadelphia
8
Halifax
18
Sat, Dec 3
FINAL
Vancouver
8
Toronto
19
Sat, Dec 3
FINAL
San Diego
15
New York
14
Sat, Dec 3
FINAL
Albany
11
Buffalo
10
Sat, Dec 3
FINAL
Rochester
16
Georgia
11
Sat, Dec 3
FINAL
Colorado
6
Saskatchewan
18
WK
2
Fri, Dec 9
FINAL
Las Vegas
11
Panther City
13
Fri, Dec 9
FINAL/OT
Saskatchewan
12
San Diego
13
Sat, Dec 10
FINAL
Toronto
7
Rochester
11
Sat, Dec 10
FINAL
Vancouver
9
Calgary
11
WK
3
Fri, Dec 16
FINAL
Calgary
14
Vancouver
5
Fri, Dec 16
FINAL
Panther City
9
Las Vegas
3
Sat, Dec 17
FINAL
Buffalo
11
Toronto
8
Sat, Dec 17
FINAL
Rochester
14
Albany
13
Sat, Dec 17
FINAL
Philadelphia
13
Georgia
12
Sat, Dec 17
FINAL
Halifax
20
New York
11
Sat, Dec 17
FINAL
Colorado
12
Panther City
9
WK
5
Fri, Dec 30
FINAL
Halifax
13
Buffalo
18
Fri, Dec 30
FINAL
San Diego
17
Calgary
14
Sat, Dec 31
FINAL
Panther City
9
Saskatchewan
11
WK
6
Fri, Jan 6
FINAL
Philadelphia
14
Las Vegas
9
Sat, Jan 7
FINAL
Panther City
9
Rochester
17
Sat, Jan 7
FINAL
Halifax
14
Albany
11
Sat, Jan 7
FINAL
Buffalo
18
Georgia
9
Sat, Jan 7
FINAL
Toronto
15
New York
7
Sat, Jan 7
FINAL
Calgary
8
Colorado
9
Sat, Jan 7
FINAL
Vancouver
11
San Diego
16
WK
7
Fri, Jan 13
FINAL/OT
Albany
11
Halifax
10
Fri, Jan 13
FINAL/OT
Saskatchewan
10
Colorado
11
Sat, Jan 14
FINAL
Halifax
8
Toronto
17
Sat, Jan 14
FINAL
Panther City
12
Philadelphia
10
Sat, Jan 14
FINAL
Georgia
9
Buffalo
11
Sat, Jan 14
FINAL
San Diego
10
Calgary
14
Sat, Jan 14
FINAL
Las Vegas
16
Vancouver
19
Sun, Jan 15
FINAL
Rochester
11
New York
8
WK
8
Fri, Jan 20
FINAL
Buffalo
12
Rochester
15
Fri, Jan 20
FINAL
Vancouver
14
Las Vegas
15
Sat, Jan 21
FINAL
Toronto
14
Philadelphia
5
Sat, Jan 21
FINAL
New York
16
Albany
10
WK
9
Fri, Jan 27
FINAL
Rochester
7
Halifax
17
Fri, Jan 27
FINAL
Buffalo
13
Philadelphia
9
Sat, Jan 28
FINAL
Buffalo
16
New York
10
Sat, Jan 28
FINAL
Las Vegas
10
Saskatchewan
15
Sat, Jan 28
FINAL/OT
Toronto
11
Calgary
10
Sat, Jan 28
FINAL
San Diego
13
Colorado
9
Sat, Jan 28
FINAL
Panther City
20
Vancouver
7
WK
10
Fri, Feb 3
21:00:00
Georgia
Colorado
Sat, Feb 4
18:00:00
Calgary
Halifax
Sat, Feb 4
19:00:00
New York
Toronto
Sat, Feb 4
19:00:00
Albany
Philadelphia
Sat, Feb 4
19:30:00
Rochester
Buffalo
Sat, Feb 4
22:00:00
Panther City
San Diego
Sat, Feb 4
22:00:00
Saskatchewan
Vancouver
Sat, Feb 4
22:30:00
Colorado
Las Vegas
WK
11
Fri, Feb 10
19:30:00
Toronto
Georgia
Fri, Feb 10
21:00:00
Saskatchewan
Calgary
Sat, Feb 11
19:00:00
Halifax
Rochester
Sat, Feb 11
19:30:00
Albany
New York
Sat, Feb 11
20:00:00
Vancouver
Panther City
Sat, Feb 11
21:00:00
Colorado
Calgary
WK
12
Fri, Feb 17
22:00:00
Saskatchewan
San Diego
Fri, Feb 17
22:00:00
Calgary
Vancouver
Sat, Feb 18
19:00:00
Georgia
Toronto
Sat, Feb 18
19:00:00
Las Vegas
Albany
Sat, Feb 18
19:30:00
Philadelphia
Buffalo
Sat, Feb 18
20:00:00
Colorado
Panther City
Sun, Feb 19
13:00:00
New York
Halifax
WK
13
Fri, Feb 24
21:00:00
Panther City
Colorado
Fri, Feb 24
22:30:00
Calgary
Las Vegas
Sat, Feb 25
19:00:00
New York
Rochester
Sat, Feb 25
19:00:00
Albany
Georgia
Sat, Feb 25
20:00:00
Vancouver
Saskatchewan
WK
14
Fri, Mar 3
18:30:00
Buffalo
Halifax
Sat, Mar 4
11:30:00
New York
Philadelphia
Sat, Mar 4
16:30:00
Las Vegas
San Diego
Sat, Mar 4
19:00:00
Rochester
Toronto
Sat, Mar 4
19:00:00
Georgia
Albany
Sat, Mar 4
20:00:00
Saskatchewan
Panther City
Mon, Mar 6
19:00:00
Toronto
Philadelphia
WK
15
Fri, Mar 10
19:30:00
Halifax
Buffalo
Fri, Mar 10
21:00:00
Calgary
Colorado
Sat, Mar 11
19:00:00
Albany
Toronto
Sat, Mar 11
19:30:00
Philadelphia
New York
Sat, Mar 11
20:30:00
San Diego
Saskatchewan
Sat, Mar 11
22:30:00
Vancouver
Las Vegas
Sun, Mar 12
16:00:00
Rochester
Georgia
WK
16
Fri, Mar 17
21:00:00
Saskatchewan
Calgary
Fri, Mar 17
22:00:00
San Diego
Vancouver
Sat, Mar 18
11:00:00
Georgia
Philadelphia
Sat, Mar 18
18:00:00
Toronto
Halifax
Sat, Mar 18
19:30:00
Albany
New York
Sat, Mar 18
19:30:00
Colorado
Buffalo
Sat, Mar 18
20:00:00
Las Vegas
Panther City
Sun, Mar 19
15:00:00
Philadelphia
Rochester
WK
17
Fri, Mar 24
20:30:00
San Diego
Panther City
Sat, Mar 25
19:00:00
Toronto
Albany
Sat, Mar 25
19:00:00
Halifax
Philadelphia
Sat, Mar 25
19:30:00
Georgia
New York
Sat, Mar 25
21:30:00
Calgary
Saskatchewan
Sat, Mar 25
22:00:00
Buffalo
San Diego
Sat, Mar 25
22:00:00
Colorado
Vancouver
Sat, Mar 25
22:30:00
Rochester
Las Vegas
WK
18
Fri, Mar 31
19:00:00
New York
Georgia
Fri, Mar 31
21:00:00
Las Vegas
Colorado
Fri, Mar 31
22:00:00
Calgary
San Diego
Sat, Apr 1
19:00:00
Buffalo
Toronto
Sat, Apr 1
20:00:00
Albany
Panther City
Sat, Apr 1
21:30:00
Vancouver
Saskatchewan
Sun, Apr 2
13:00:00
Georgia
Halifax
Sun, Apr 2
18:00:00
Rochester
Philadelphia
WK
19
Sat, Apr 8
19:00:00
Albany
Rochester
Sat, Apr 8
19:00:00
Saskatchewan
Georgia
Sat, Apr 8
21:00:00
Panther City
Calgary
Sat, Apr 8
21:00:00
Vancouver
Colorado
Sat, Apr 8
22:30:00
San Diego
Las Vegas
WK
20
Fri, Apr 14
21:00:00
Las Vegas
Calgary
Fri, Apr 14
21:00:00
San Diego
Colorado
Sat, Apr 15
19:00:00
Philadelphia
Toronto
Sat, Apr 15
19:00:00
Georgia
Albany
Sat, Apr 15
19:30:00
New York
Buffalo
Sat, Apr 15
21:30:00
Halifax
Saskatchewan
Sat, Apr 15
22:00:00
Panther City
Vancouver
WK
21
Fri, Apr 21
20:30:00
Calgary
Panther City
Sat, Apr 22
18:00:00
New York
Halifax
Sat, Apr 22
19:00:00
Georgia
Rochester
Sat, Apr 22
20:00:00
Toronto
Buffalo
Sat, Apr 22
21:30:00
Colorado
Saskatchewan
Sat, Apr 22
22:00:00
Las Vegas
San Diego
Sun, Apr 23
15:00:00
Philadelphia
Albany
WK
22
Sat, Apr 29
19:00:00
Philadelphia
Rochester
Sat, Apr 29
19:00:00
Buffalo
Albany
Sat, Apr 29
19:00:00
Halifax
Georgia
Sat, Apr 29
22:00:00
Colorado
San Diego
Sat, Apr 29
22:00:00
New York
Vancouver
Sat, Apr 29
22:30:00
Saskatchewan
Las Vegas
Powered By
MGM Logo
Scores / Schedule
DraftStories/Op-Ed

2015 Nll Draft Results

The National Lacrosse League welcomed what’s considered to be one of the best draft classes in the league’s 30-year history at the 2015 NLL Draft on September 28 at Toronto Rock Athletic Centre in Oakville, Ontario. A total of 55 prospects were selected across the six-round draft as teams assemble and ready their rosters for training camp, preseason and the start of the 2016 NLL season in January.

University at Albany star Lyle Thompson, the two-time reigning Tewaaraton Award recipient, was reunited with his brother Miles after being drafted first overall by the Georgia Swarm. The Rochester Knighthawks then added a key defensive piece in Lindenwood’s Graeme Hossack with the second pick before Georgia selected forward Jesse King out of Ohio State at third overall. The Calgary Roughnecks brought on University of Denver star Wes Berg, who helped the Pioneers to an NCAA title as the tourney’s MVP, with the fourth overall selection. The Swarm continued to rebuild with two more picks in Chad Tutton from UNC and Syracuse’s Randy Staats before the Roughnecks added another in Reilly O’Connor from Georgetown. The New England Black Wolves joined the mix at seventh overall by selecting Dan Lintner from Cornell University before the Knighthawkes rounded out the first round by taking local RIT product Brad Gillies.

FIRST ROUND
1. Georgia Swarm (from New England Black Wolves): Lyle Thompson, University at Albany
2. Rochester Knighthawks (from Vancouver Stealth): Graeme Hossack, Lindenwood University
3. Georgia Swarm: Jesse King, Ohio State
4. Calgary Roughnecks: Wesley Berg, University of Denver
5. Georgia Swarm (from Colorado Mammoth via New England Black Wolves): Chad Tutton, North Carolina
6. Georgia Swarm (from Buffalo Bandits): Randy Staats, Syracuse
7. Calgary Roughnecks (from Rochester Knighthawks via New England Black Wolves): Reilly O’Connor, Georgetown
8. New England Black Wolves (from Toronto Rock): Dan Lintner, Cornell
9. Rochester Knighthawks (from Saskatchewan Rush): Brad Gillies, RIT

SECOND ROUND
10. Toronto Rock (from New England Black Wolves): Turner Evans, Ohio State
11. Buffalo Bandits (from Vancouver Stealth): Anthony Malcom, Mars Hill University
12. Saskatchewan Rush (from Georgia Swarm): Dan Taylor, Lehigh University
13. Calgary Roughnecks: Mitch De Snoo, Drexel
14. Rochester Knighthawks (from Saskatchewan Rush via Colorado Mammoth): Derek Searle, RIT
15. Calgary Roughnecks (from Buffalo Bandits): Christian Del Bianco, Coquitlam Adanacs
16. Rochester Knighthawks: Adam Bomberry, Onondaga
17. Toronto Rock: Luc Magnan, Robert Morris
18. Saskatchewan Rush: Doug Buchan, Burlington Chiefs
19. Vancouver Stealth (compensatory): Jordan Durston, Six Nations Arrows
20. Georgia Swarm (compensatory): Thomas Hoggarth, Trent
21. Vancouver Stealth (compensatory): Shayne Adams, University of Detroit

THIRD ROUND
22. New England Black Wolves: Mike MacDonald, Princeton
23. Vancouver Stealth: Connor Brown, HH Jr B Bulldogs
24. Calgary Roughnecks (from Georgia Swarm via Saskatchewan Rush): Tyson Bell, Onondaga
25. Calgary Roughnecks: Kellen Leclair, Six Nations
26. Rochester Knighthawks (from Colorado Mammoth): John St. John, Beaches Jr A
27. Buffalo Bandits: Mike Triolo, Pfeiffer
28. New England Black Wolves (from Rochester Knighthawks): Phil Caputo, Brampton Jr A
29. Georgia Swarm (from Toronto Rock): Michael Seidel, Robert Morris
30. Saskatchewan Rush: Justin Goodwin, LEC
31. Saskatchewan Rush (compensatory): Luke Gillespie, New Westminster Jr A

FOURTH ROUND
32. Colorado Mammoth (from New England Black Wolves): Bryce Sweeting, Peterborough Jr A
33. Vancouver Stealth: Riley Campbell, Peterborough Jr A
34. Toronto Rock (from Georgia Swarm): Kyle Aquin, RIT
35. Calgary Roughnecks: Jacob Ruest, Robert Morris
36. Buffalo Bandits (from Colorado Mammoth): Tim Edwards, Canisius
37. New England Black Wolves (from Buffalo Bandits): Brooker Muir, Brampton Jr A
38. Rochester Knighthawks: Greg Longboat, Six Nations
39. Vancouver Stealth (from Toronto Rock): Evan Messenger, Delta Jr A
40. Saskatchewan Rush: Jimmy McBride, Mars Hill University

FIFTH ROUND
41. New England Black Wolves: Ryan MacSpadyen, Beaches Jr A
42. Vancouver Stealth: Ryan Wagner, Niagara Thunderhawks
43. Georgia Swarm: Nick Ossello, Notre Dame
44. Calgary Roughnecks: Jordan Kancsal, Jr A Mountaineers
45. Colorado Mammoth: Dane Sorensen, Florida Southern
46. Vancouver Stealth (from Buffalo Bandits): Keegan Letourneau, Six Nations
47. Saskatchewan Rush: Reagan Harding, LEC

SIXTH ROUND
48. New England Black Wolves: Jordi Jones-Smith, Whitby Jr A
49. Vancouver Stealth: Marvin Curry, Potomac State
50. Georgia Swarm: Rick Lewis, Ohio State
51. Calgary Roughnecks: Carson Barton, Coquitlam Adanacs
52. Colorado Mammoth: Jordan Gilles, Delta Jr A
53. Toronto Rock (from Buffalo Bandits): Jamie Batten, HH Jr B Bulldogs
54. Toronto Rock: Tyler Roche, Peterborough Jr A
55. Buffalo Bandits (from Saskatchewan Rush): Matthew Clearwater-Francisco, Mimico

NLL