fbpx

Download Your Favorite Teams Schedule Here

×
WK
1
Fri, Dec 2
FINAL
Philadelphia
8
Halifax
18
Sat, Dec 3
FINAL
Vancouver
8
Toronto
19
Sat, Dec 3
FINAL
San Diego
15
New York
14
Sat, Dec 3
FINAL
Albany
11
Buffalo
10
Sat, Dec 3
FINAL
Rochester
16
Georgia
11
Sat, Dec 3
FINAL
Colorado
6
Saskatchewan
18
WK
2
Fri, Dec 9
20:30:00
Las Vegas
Panther City
Fri, Dec 9
22:00:00
Saskatchewan
San Diego
Sat, Dec 10
19:00:00
Toronto
Rochester
Sat, Dec 10
21:30:00
Vancouver
Calgary
WK
3
Fri, Dec 16
22:00:00
Calgary
Vancouver
Fri, Dec 16
22:30:00
Panther City
Las Vegas
Sat, Dec 17
19:00:00
Buffalo
Toronto
Sat, Dec 17
19:00:00
Rochester
Albany
Sat, Dec 17
19:00:00
Philadelphia
Georgia
Sat, Dec 17
19:30:00
Halifax
New York
Sat, Dec 17
20:00:00
Colorado
Panther City
WK
5
Fri, Dec 30
19:30:00
Halifax
Buffalo
Fri, Dec 30
21:00:00
San Diego
Calgary
Sat, Dec 31
21:00:00
Panther City
Saskatchewan
WK
6
Fri, Jan 6
22:30:00
Philadelphia
Las Vegas
Sat, Jan 7
19:00:00
Panther City
Rochester
Sat, Jan 7
19:00:00
Halifax
Albany
Sat, Jan 7
19:00:00
Buffalo
Georgia
Sat, Jan 7
19:30:00
Toronto
New York
Sat, Jan 7
22:00:00
Vancouver
San Diego
Sun, Jan 8
0:00:00
Calgary
Colorado
WK
7
Fri, Jan 13
18:30:00
Albany
Halifax
Fri, Jan 13
21:00:00
Saskatchewan
Colorado
Sat, Jan 14
19:00:00
Halifax
Toronto
Sat, Jan 14
19:00:00
Panther City
Philadelphia
Sat, Jan 14
19:30:00
Georgia
Buffalo
Sat, Jan 14
21:00:00
San Diego
Calgary
Sat, Jan 14
22:00:00
Las Vegas
Vancouver
Sun, Jan 15
15:00:00
Rochester
New York
WK
8
Fri, Jan 20
19:30:00
Buffalo
Rochester
Fri, Jan 20
22:30:00
Vancouver
Las Vegas
Sat, Jan 21
19:00:00
New York
Albany
Sat, Jan 21
19:00:00
Toronto
Philadelphia
WK
9
Fri, Jan 27
18:00:00
Rochester
Halifax
Fri, Jan 27
19:00:00
Buffalo
Philadelphia
Sat, Jan 28
19:30:00
Buffalo
New York
Sat, Jan 28
20:30:00
Las Vegas
Saskatchewan
Sat, Jan 28
21:00:00
Toronto
Calgary
Sat, Jan 28
21:00:00
San Diego
Colorado
Sat, Jan 28
22:00:00
Panther City
Vancouver
WK
10
Fri, Feb 3
21:00:00
Georgia
Colorado
Sat, Feb 4
18:00:00
Calgary
Halifax
Sat, Feb 4
19:00:00
New York
Toronto
Sat, Feb 4
19:00:00
Albany
Philadelphia
Sat, Feb 4
19:30:00
Rochester
Buffalo
Sat, Feb 4
22:00:00
Panther City
San Diego
Sat, Feb 4
22:00:00
Saskatchewan
Vancouver
Sat, Feb 4
22:30:00
Colorado
Las Vegas
WK
11
Fri, Feb 10
19:30:00
Toronto
Georgia
Fri, Feb 10
21:00:00
Saskatchewan
Calgary
Sat, Feb 11
19:00:00
Halifax
Rochester
Sat, Feb 11
19:30:00
Albany
New York
Sat, Feb 11
20:00:00
Vancouver
Panther City
Sat, Feb 11
21:00:00
Colorado
Calgary
WK
12
Fri, Feb 17
22:00:00
Saskatchewan
San Diego
Fri, Feb 17
22:00:00
Calgary
Vancouver
Sat, Feb 18
19:00:00
Georgia
Toronto
Sat, Feb 18
19:00:00
Las Vegas
Albany
Sat, Feb 18
19:30:00
Philadelphia
Buffalo
Sat, Feb 18
20:00:00
Colorado
Panther City
Sun, Feb 19
13:00:00
New York
Halifax
WK
13
Fri, Feb 24
21:00:00
Panther City
Colorado
Fri, Feb 24
22:30:00
Calgary
Las Vegas
Sat, Feb 25
19:00:00
New York
Rochester
Sat, Feb 25
19:00:00
Albany
Georgia
Sat, Feb 25
20:00:00
Vancouver
Saskatchewan
WK
14
Fri, Mar 3
18:30:00
Buffalo
Halifax
Fri, Mar 3
21:00:00
Las Vegas
San Diego
Sat, Mar 4
11:30:00
New York
Philadelphia
Sat, Mar 4
19:00:00
Rochester
Toronto
Sat, Mar 4
19:00:00
Georgia
Albany
Sat, Mar 4
20:00:00
Saskatchewan
Panther City
Mon, Mar 6
19:00:00
Toronto
Philadelphia
WK
15
Fri, Mar 10
19:30:00
Halifax
Buffalo
Fri, Mar 10
21:00:00
Calgary
Colorado
Sat, Mar 11
19:00:00
Albany
Toronto
Sat, Mar 11
19:30:00
Philadelphia
New York
Sat, Mar 11
20:30:00
San Diego
Saskatchewan
Sat, Mar 11
22:30:00
Vancouver
Las Vegas
Sun, Mar 12
16:00:00
Rochester
Georgia
WK
16
Fri, Mar 17
21:00:00
Saskatchewan
Calgary
Fri, Mar 17
22:00:00
San Diego
Vancouver
Sat, Mar 18
11:00:00
Georgia
Philadelphia
Sat, Mar 18
18:00:00
Toronto
Halifax
Sat, Mar 18
19:30:00
Albany
New York
Sat, Mar 18
19:30:00
Colorado
Buffalo
Sat, Mar 18
20:00:00
Las Vegas
Panther City
Sun, Mar 19
15:00:00
Philadelphia
Rochester
WK
17
Fri, Mar 24
20:30:00
San Diego
Panther City
Sat, Mar 25
19:00:00
Toronto
Albany
Sat, Mar 25
19:00:00
Halifax
Philadelphia
Sat, Mar 25
19:30:00
Georgia
New York
Sat, Mar 25
21:30:00
Calgary
Saskatchewan
Sat, Mar 25
22:00:00
Buffalo
San Diego
Sat, Mar 25
22:00:00
Colorado
Vancouver
Sat, Mar 25
22:30:00
Rochester
Las Vegas
WK
18
Fri, Mar 31
20:00:00
New York
Georgia
Fri, Mar 31
21:00:00
Las Vegas
Colorado
Fri, Mar 31
22:00:00
Calgary
San Diego
Sat, Apr 1
19:00:00
Buffalo
Toronto
Sat, Apr 1
20:00:00
Albany
Panther City
Sat, Apr 1
21:30:00
Vancouver
Saskatchewan
Sun, Apr 2
13:00:00
Georgia
Halifax
Sun, Apr 2
18:00:00
Rochester
Philadelphia
WK
19
Sat, Apr 8
19:00:00
Albany
Rochester
Sat, Apr 8
19:00:00
Saskatchewan
Georgia
Sat, Apr 8
21:00:00
Panther City
Calgary
Sat, Apr 8
21:00:00
Vancouver
Colorado
Sat, Apr 8
22:30:00
San Diego
Las Vegas
WK
20
Fri, Apr 14
21:00:00
Las Vegas
Calgary
Fri, Apr 14
21:00:00
San Diego
Colorado
Sat, Apr 15
19:00:00
Philadelphia
Toronto
Sat, Apr 15
19:00:00
Georgia
Albany
Sat, Apr 15
19:30:00
New York
Buffalo
Sat, Apr 15
21:30:00
Halifax
Saskatchewan
Sat, Apr 15
22:00:00
Panther City
Vancouver
WK
21
Fri, Apr 21
20:30:00
Calgary
Panther City
Sat, Apr 22
18:00:00
New York
Halifax
Sat, Apr 22
19:00:00
Georgia
Rochester
Sat, Apr 22
20:00:00
Toronto
Buffalo
Sat, Apr 22
21:30:00
Colorado
Saskatchewan
Sat, Apr 22
22:00:00
Las Vegas
San Diego
Sun, Apr 23
15:00:00
Philadelphia
Albany
WK
22
Sat, Apr 29
19:00:00
Philadelphia
Rochester
Sat, Apr 29
19:00:00
Buffalo
Albany
Sat, Apr 29
19:00:00
Halifax
Georgia
Sat, Apr 29
22:00:00
Colorado
San Diego
Sat, Apr 29
22:00:00
New York
Vancouver
Sat, Apr 29
22:30:00
Saskatchewan
Las Vegas
Powered By
MGM Logo
Scores / Schedule
DraftPress ReleasesStories/Op-Ed

2019 NLL Entry Draft in the Books as the Halifax Thunderbirds, New York Riptide, and Rochester Knighthawks Head to Inaugural Seasons

PHILADELPHIA, September 18, 2019 – Ahead of the National Lacrosse League’s (NLL) 34th season, the 2019 Entry Draft took place on Tuesday, September 17 at Xfinity Live! in Philadelphia, Pennsylvania. With the season set to begin on November 29, the newest group of rookies will look to make an impression with their respective new teams.

“The NLL Draft is an exciting night for our league, and we are proud to welcome all of the players in tonight’s draft into our lacrosse family,” said NLL Commissioner Nick Sakiewicz. “We can’t wait for Face Off Weekend for the first chance to see these talented new players in action.”

After winning a coin flip against the Rochester Knighthawks during halftime of Game 1 of the 2019 NLL Finals, the New York Riptide were awarded the first pick and selected Tyson Gibson out of Robert Morris University. The Riptide also had the tenth pick of the draft, which was acquired in a trade with the Saskatchewan Rush, and took Tyson Bomberry out of Syracuse University.

“We’re very excited to get the two guys we wanted in an ideal situation tonight,” Riptide Assistant GM and Director of Lacrosse Operations Lance Basler said. “We feel they can contribute right off the bat on offense and defense. They are true gritty guys and great DNA for our team.”

The Rochester Knighthawks had the second pick of the draft and selected Ryland Rees out of Stony Brook University. The New England Black Wolves picked third and took Andrew Kew from the University of Tampa.

“To be honest, we were shocked,” Black Wolves General Manager Rich Lisk said. “We didn’t know if he’d get down to us at three and we couldn’t be happier with it. He’s a pure goal scorer and the guy can put the ball in the back of the net, and that’s what we were looking for from the left side.”

Saskatchewan selected Holden Garlent from Canisius College with the fourth pick and the Halifax Thunderbirds took Clarke Petterson out of Cornell University to round out the top-five.

Full details from the 2019 NLL Entry Draft, including all 89 selections, can be viewed below.

FIRST ROUND

  1. New York – Tyson Gibson, Robert Morris University, Forward
  2. Rochester – Ryland Rees, Stony Brook University, Transition
  3. New England (from Philadelphia) – Andrew Kew, University of Tampa, Forward
  4. Saskatchewan (from Vancouver) – Holden Garlent, Canisius College, Transition
  5. Halifax – Clarke Petterson, Cornell University, Forward
  6. Colorado – Warren Jeffrey, University of Vermont, Defenseman
  7. Calgary (from New England) – Liam LeClair, Six Nations Jr. A, Defenseman
  8. Calgary (from San Diego) – Haiden Dickson, Coquitlam Adanacs, Forward
  9. Saskatchewan – Justin Robinson, Robert Morris University, Transition
  10. New York (from Toronto via Saskatchewan) – Tyson Bomberry, Syracuse University, Defense
  11. Georgia – Kason Tarbell, Cornell University, Defense
  12. Buffalo – Brent Noseworthy, University of Michigan, Defense
  13. Georgia (from Calgary) – Ryan MacSpadyen, Mercy College, Transition
  14. Halifax (compensatory selection – Matt Vinc) – Trevor Smyth, Rochester Institute of Technology, Defense
  15. Toronto (compensatory selection – Brodie Merrill) – Aaron Forster, New Jersey Institute of Technology, Transition
  16. Saskatchewan (compensatory selection – Dan Dawson) – Tanner Thomson, Marquette University, Forward
  17. New England (compensatory selection – Aaron Bold) – Zach Goodrich, Towson University

 

SECOND ROUND

  1. Rochester – Cory Highfield, University of Massachusetts – Lowell
  2. New York – Jake Fox, Johns Hopkins University, Forward
  3. Philadelphia – Alex Pace, Brock University, Forward/Transition
  4. Georgia (from Vancouver) – Philadelphia* – Matt Marinier, Burlington Chiefs Jr. A, Defense
  5. Georgia (from Halifax via New England) – Calgary* – Marshal King, Drexel University, Forward
  6. Colorado – Will Malcolm, New Westminster Salmonbellies
  7. New York (from New England) – Connor Farrell, Long Island University
  8. San Diego – Matthew Sykes, Mimico, Defense
  9. Colorado (from Saskatchewan via San Diego) – Brett Craig, Seton Hill University, Defense
  10. Toronto – Zach Manns, Drexel University, Forward
  11. San Diego (from Georgia) – Devyn Mayea, Burlington Chiefs, Defense
  12. Buffalo – Nathaniel Kozevnikov, Robert Morris University
  13. Halifax (from Calgary via Buffalo via New England) – Clay Scanlan, Six Nations, Forward
  14. Colorado (compensatory pick) – Jake McNabb, St. Catherine’s Jr. A, Forward
  15. Rochester – Dustyn Pratt, Orangeville Northmen
  16. New York – Gale Thorpe, The Ohio State University, Forward

*Georgia sends 21st pick to Philadelphia in exchange for 2021 2nd round pick

*Georgia sends 22nd pick to Calgary in exchange for 2021 2nd round pick

 

THIRD ROUND

  1. New York – John Wagner, Marquette University, Forward
  2. Rochester – Thomas Whitty, St. Catherine’s Jr. A, Defense
  3. Philadelphia – Pat Spencer, Loyola University, Forward
  4. Rochester (from Vancouver) – Matt Van Galen, University of Detroit Mercy
  5. Halifax – Showahnonkon “Nonkon” Thompson, Awkesasne Jr A
  6. Colorado – Dylan Kinnear, Towson University
  7. Calgary (from New England) – Nick Scott, Langley Thunder
  8. San Diego – Kyle Dawson, Nanaimo Jr. A
  9. Saskatchewan – Cameron Dunkerley, Victoria Jr. A, Goalie

43.Toronto – Jamison Dilks, Six Nations Jr. A

44.Georgia – TJ Comizio, Villanova University, Transition/Defense

  1. Buffalo – Ryder Garnsey, Notre Dame University, Forward
  2. Calgary – Landon Kells, Peterborough Jr. A
  3. New York – Travis Longboat, Six Nations Arrows, Forward
  4. Rochester – Sean Darroch, Lindenwood University, Defense

 

FOURTH ROUND

  1. Rochester – Tyler Biles, Brampton Jr. A
  2. New York – Jack Rowlett, University of North Carolina, Defense
  3. Philadelphia – Kyle Marr, Johns Hopkins University, Forward
  4. Vancouver – Derek Lloyd, Stony Brook University
  5. Philadelphia (from Halifax) – Dave Smith, University of Virginia, Transition/Defense
  6. Georgia (from Colorado via Buffalo) – New England* – Braiden Davis, University of Vermont
  7. Buffalo (from New England) – Taylor Kauffeldt, Brampton Jr. A
  8. San Diego – Oliver Bolisteri, Six Nations Jr. A
  9. Saskatchewan – Colin Berglof, Saskatchewan Jr A
  10. Toronto – Troy Holowchuk, Six Nations Jr A
  11. Georgia – Gunnar Schimoler, University Maryland – Baltimore County
  12. Buffalo – Tyler Halls, Orangeville
  13. New England (from Calgary) – Bailey Brown, Toronto Beaches
  14. Rochester – Bradley Voigt, Syracuse University, Forward
  15. New York – Matthew Borges, The Ohio State University, Defense

*Georgia sends 54th pick to New England in exchange for 2020 4th round pick

FIFTH ROUND

  1. New York – Daylen Hill, Six Nations
  2. Rochester – Carter Badour, The College of Saint Rose, Forward
  3. Philadelphia – Jordan Krug, Cabrini University, Forward
  4. Vancouver – Keegan Bell, Langley Thunder
  5. Halifax – Matt Dziama, The University of Virginia, Transition
  6. Colorado – Dan Bucaro, Georgetown University, Forward
  7. New England – Tristan Rai, Lehigh University, Forward
  8. San Diego – Ryan Jones, Delta Jr. A
  9. Saskatchewan – Luke Keenan, Princeton University, Forward
  10. Toronto – Ryan Conrad, University of Virginia, Transition
  11. Georgia – Jordan Gillis, Hamilton Jr. B
  12. Georgia (from Buffalo) – Mikey Herring, University of Virginia, Forward
  13. Calgary – Cordell Hastings, Calgary Shamrocks Jr. B

 

SIXTH ROUND

  1. Rochester – Alec Simons, Mimico Jr A
  2. New York – Brad McKinney, Syracuse University
  3. Philadelphia – Austin Fusco, Syracuse University, Defense
  4. Vancouver – Gord Phillips, Monmouth University
  5. Halifax – Brad Fannell, St. Catherine’s Jr. A
  6. Colorado – Liam Osborne, Belmont Abbey College
  7. New England – Travis Brown, Orangeville
  8. San Diego – Russ Oakes, Onondaga Community College
  9. Saskatchewan – Jordan Getz, Wheeling University
  10. Toronto – Jordan Caskenette, Orangeville Jr A
  11. Georgia – No Pick
  12. Buffalo – Joel Watson, Whitby
  13. Calgary – Travis Getz, Wheeling University

 

About the National Lacrosse League

The National Lacrosse League (NLL) is North America’s premier professional lacrosse league. Founded in 1986, the NLL ranks third in average attendance for pro indoor sports worldwide, behind only the NHL and NBA. The League is comprised of 13 franchises across the United States and Canada: Buffalo Bandits, Calgary Roughnecks, Colorado Mammoth, Georgia Swarm, Halifax Thunderbirds, New England Black Wolves, New York Riptide, Philadelphia Wings, Rochester Knighthawks, San Diego Seals, Saskatchewan Rush, Toronto Rock, and Vancouver Warriors. For more information, visit NLL.com and find the NLL on FacebookInstagram and Twitter.

NLL